Trajedi Futbol Takımını Nasıl Etkiler?

featured

Futbol , trajediyle birçok yönden bağlantılı bir spordur. İnsanların günlük hayatlarının zorluğundan uzaklaşmasına izin veren ve çok önemli olan bir şeyi yapma lehine olan ve hiç de önemli olmayan bir kaçış biçimidir ve her zaman olmuştur. Belki de en iyisi, “ yaşamdaki önemsiz şeylerin en önemlisi ” olarak nitelendiren Arrigo Sacchi tarafından özetleniyor . Hepimiz biliyoruz ki, futbol sonuçları gerçekten önemli değil , ama aynı zamanda kendimizi oyuna tamamen verdiğimizi biliyoruz Her şeyden daha çok önemliymiş gibi hissedebildiklerini.

Çok sayıda insan öfkeli servetin sapan ve oklarına o kadar takıntılı hale geliyor ki, kampanya süresince tüm ruh halleri kazanç ve kayıplarla değişebiliyor. Önemli olduğunda, futbol önemli şeyleri anlamada son derece iyidir. Bill Shankly bir keresinde , “Bazı insanlar futbolun ölüm kalım meselesi olduğunu düşünüyor. Sizi temin ederim, bundan çok daha ciddi ”. Ancak bunun gerçekten doğru olmadığını biliyoruz. Peki trajedi saldırdığında takımlar nasıl devam ediyor? Düşünülemeyen olay gerçekten bir takımın performansında ne kadar fark yaratıyor?

‘Trajedi’ Derken Ne Demek İstiyoruz

Bazılarının trajedileri başkaları bulduğu gerçeği düşünüldüğünde, talihsizlik örnekleri bulduğu gerçeği göz önüne alındığında, düşündüğümüz şeyin türünü belirlemek önemlidir. Bir takımın yıldız oyuncusu önemli bir maç büyüsü sırasında sakatlanırsa iyi bir ‘trajedi’ gibi görünse de, insanları işten çıkarmaya veya haftalarca yas tutmaya mecbur bırakmak için yeterli değildir. Aynı şekilde eski bir futbolcunun ölümü de üzücü bir an olabilir, ancak bu o kişinin ailesi için gerçekten bir trajedi.

Bahsettiğimiz şey, tüm futbol takımını ve taraftarlarını etkileyecek kadar büyük bir şey gören bir trajedi. Eski bir oyuncunun ölümü bir an yansıma sebebi olabilir, ancak servis yöneticisinin ölümü, insanların kulübün nerelere gideceğini merak etmelerine neden olur. Futbolun ilk başladığından beri, sayısız Manchester United oyuncusu ve üç personelin on iki kişiyle birlikte hayatını kaybettiği Münih Hava Felaketinin benzerleriyle sayısız örnek oldu. hakkında konuşmak.

Bu, Takım Performansı Hakkında Bize Ne Söyler?

Gerçek şu ki, bir trajedinin bir takımı nasıl etkileme eğiliminde olduğuna dair kesin bir cevap yok gibi görünüyor. Her üç durumda da trajediden sonra sonuçlar biraz daha kötü, ancak marjinal ve bizim elimizde olan verilerde kesin bir şey olduğunu söylemek zor olacak.

Belki de uzun vadeli eğilimler bakmak için geri dönmeye değecek bir şeydir, ancak bu bile bize kesin olarak her şeyi söyleyememekten uzak. Mesela 1990’da Liverpool, kulübün Hillsborough’un ardından en iyi duruma geldiğini düşündüren bir başka isim kazandı. Yine de, en uzun uçuş başlığı söz konusu olduğunda, onlarca yıl boyunca kuru bir büyü kullandı, bu trajedinin etkilerine bağlı mıydı?

Gerçekte muhtemelen, kulübün o yıl nasıl yönetildiği hakkında daha fazla şey söyler, Liverpool’a yıllar sonra ihracata ilişkin sayısız mülkiyet problemi . Belki de trajediler kulüpleri bir araya getirerek durumlarının dehşetiyle yüzleşmeye zorladılar ve olanlar yüzünden kaybedilenleri onurlandırmak için aynı yöne doğru çekilme isteklerine neden oldu. Kesin olarak söylemek zor, ama ileriye bakacak daha az sayıda örnek olduğunu umalım

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü